Τετάρτη 22 Μαΐου 2013

Νίκη στην Μαγούλα με 2-3 (VIDEO)

Μεγάλο διπλό έκανε η Προοδευτική μέσα στην Ελευσίνα, κερδίζοντας με σκορ 2-3 (1-1 ημ.) τον Αστέρα Μαγούλας.
Πλέον με αυτή τη νίκη και με δεδομένο τους τρεις βαθμούς κόντρα στον Εθν. Αστέρα την επόμενη (τελευταία) αγωνιστική, η υπόθεση άνοδος παίρνει άλλες διαστάσεις.
Στα του αγώνα: Η Προοδευτική, φάνηκε απολύτως διαβασμένη για το σημερινό ματς. Από την αρχή του αγώνα είχε καλύτερα πατήματα μέσα στον αγωνιστικό χώρο, απέναντι σε έναν αντίπαλο που δεν έκανε κάτι ιδιαίτερο. Όλα αυτά μέχρι το 26′, όπου οι γηπεδούχοι με τον Δημητριάδη (κόντρα στη ροή του αγώνα) άνοιξαν το σκορ με κοντινό σουτ. Η Προοδευτική βγήκε μπροστά και ισοφάρισε περίπου 5 λεπτά αργότερα με τον Κοξαράκη, όταν εκμεταλλεύτηκε ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα Μπαλασάκη. Μετά την ισοφάριση, η ομάδα μας διατήρησε το 1-1 με σχετική ευκολία μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου.
Στην επανάληψη, η Προοδευτική βγήκε στον αγωνιστικό χώρο ακόμα πιο επιθετική, έχασε 2-3 καλές ευκαιρίες, όμως το 2-1 έγινε στο 64′ με τον Μαρίνο να πλασάρει άψογα από αριστερά τον (σταθερότατο σήμερα) Μπαντίκο στην απέναντι γωνία, δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους. Η Προοδευτική μας όμως δεν είχε πει τη τελευταία της κουβέντα μέσα στο γήπεδο. Βγήκε μπροστά, έκανε φάσεις και σε δύο από αυτές έκανε την ανατροπή με τους Κακαρά στο 73′ και Επιτροπάκη στο 80′ να σκοράρουν και να στέλνουν την ομάδα μας με το ένα πόδι στη Β” Εθνική και τους 400+ φίλους της ομάδας που ήταν σήμερα στο γήπεδο, στον έβδομο ουρανό.
Ένα ακόμα θετικό στοιχείο στο σημερινό ματς, ήταν και το γεγονός ότι ακόμα και μετά το 2-3, η ομάδα μας ήταν συνεχώς μπροστά και προσπαθούσε να δημιουργήσει φάσεις για περισσότερα γκολ.

ΑΣΤΕΡΑΣ Μπαλασάκης, Στρατομήτρος, Μπιμπίρης, Χάλαρης (80′ Παγώνης), Τριάντος, Έβερετ, Χρυσάφης, Ιατρού (75′ Λελούδας), Μαρίνου, Δημητριάδης, Ιακωβάκης (60′ Ιακωβάκης).

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ: Μπαντίκος, Κουσουρής, Κακαράς, Λαζούρας, Τούρλος, Μπελέρης (75′ Κορκότζελος), Αντωνίου (70′ Λέκκας), Βούζας, Επιτροπάκης, Αργυρίου, Κοξαράκης (80′ Γρίβας)